Porady zdrowotne
Tuesday January 22nd 2019

Choroby trzustki – objawy, przyczyny, leczenie

Wśród ludzkich narządów, bez których organizm nie może funkcjonować, wymienić należy trzustkę. Bierze ona bowiem udział w trawieniu, produkując substancje niezbędne do życia.

Choroby trzustki

Najczęstsze choroby trzustki to ostre i przewlekłe zapalenie zapalenie trzustki oraz nowotwór trzustki.

* Ostre zapalenie trzustki spowodowane jest najczęściej nadużywaniem alkoholu, uszkodzeń jamy brzusznej, chorób dróg żółciowych czy terapii lekami. Silny ból, nudności, wymioty, gorączka, szybkie tętno dadzą znać o kłopotach z tym organem. Leczenie to przede wszystkim usunięcie czynników wywołujących zapalenie, nawadnianie i podawanie leków przeciwbólowych. Na szczęście jest możliwość zakupu w aptece leków na trzustkę bez recepty.

* Przyczyną przewlekłego zapalenia trzustki też najczęściej jest nadużywanie alkoholu, leków, ale także mogą nią być nawracające ostre stany zapalne tego narządu. Choroba prowadzi najczęściej do cukrzycy. Leczenie jest objawowe, przeciwbólowe, stosuje się też terapię enzymami trzustkowymi. Sam chory również może zaopatrywać się w niektóre leki na trzustkę bez recepty.

Bardzo ważna jest zmiana nawyków chorej osoby, a zwłaszcza zaprzestanie picia alkoholu i palenia papierosów. Wskazana jest również zmiana diety.

* Rak trzustki jest trudny w rozpoznaniu, a częsty brak wczesnych objawów utrudnia diagnozę. Leczenie to zazwyczaj operacja, chemioterapia i radioterapia.

More from category

Najlepsze źródła witaminy B12
Najlepsze źródła witaminy B12

Uczucie ciągłego zmęczenia, kiepska odporność na stres i ciągłe zmęczenie mogą być głównymi objawami [Read More]

Interesting Sites

    Archives